Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Eurofolie.pl

Istnieje wiele różnych sposobów na ochronę roślin przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Agrowłókniny możemy podzielić na:

  • chroniące przed chwastami: agrowłókniny czarne i brązowe;
  • chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przymrozkami: agrowłókniny białe 17g, 19g, 23g, 50g.
Wybór konkretnego rozwiązania spędza sen z powiek rolników. W tym artykule rozwiążemy problem z wybraniem pomiędzy dwoma bardzo popularnymi rozwiązaniami, czyli agrotkaniną oraz agrowłókniną . Największą różnicą pomiędzy tymi dwoma materiałami jest sposób ich wykorzystania. Ze względu na różną budowę oraz cechy sprawdzą się w zupełnie różnych zastosowaniach.

Stworzona z tkanych z polipropylenu pasów agrotkanina to rozwiązanie świetnie sprawdzające się w pracach takich jak ściółkowanie, tworzenie nasypów, czy układanie kamieni. To wszystko dzięki bardzo wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne wynikającej z właściwości wykorzystanych materiałów. Ponadto wykorzystanie agrotkaniny zapewnia użytkownikowi powstrzymanie wzrostu chwastów. Stosowanie tego materiału w ogrodnictwie niesie ze sobą wiele korzyści dla gleby. Przede wszystkim przyczynia się ona do wyrównania pH gleby, podniesienia jej temperatury oraz utrzymania odpowiedniej wilgotności.

Podczas wyboru szczególnie istotna jest jej gramatura, w przypadku agrotkaniny powinna wynosić od 70 g/m2 do 100 g/m2 2 , co zapewni jej oczekiwaną trwałość. Im grubsza jest dana mata ściółkująca, tym bardziej pozytywny będzie miała wpływ na system korzeniowy roślin oraz odpowiednią wilgotność wody. Najpopularniejszym wyborem jest neutralna, czarna agrotkanina. Z uwagi na wytrzymałość materiału i to, że możemy ją stosować przez kilka sezonów, cena agrotkaniny jest nieco wyższa niż cena agrowłókniny.

Agrowłókninę czarną i brązową można również wykorzystać jako folię ściółkująca. Istnieje wiele rodzajów tego materiału, różniących się od siebie sposobem zastosowania:

  • agrowłóknina czarna oraz brązowa — stosowana głównie w celu ściółkowania gleby oraz zapewnienia roślinom możliwie najlepszych warunków do wzrostu;
  • agrowłóknina wiosenna — stosowana w osłonie wysianych warzyw, tak by ochronić je przed przymrozkami; charakterystycznym dla niej jest gramatura wahająca się od 17 do 30 g/m2;
  • agrowłóknina zimowa — stosowana w okresie najniższych temperatur w roku, dzięki swojej budowie chroni rośliny przed porywistym wiatrem oraz utratą odpowiedniego poziomu wilgotności wskutek bezśnieżnej zimy; jej gramatura wynosi 50 g/m2.

Eurofolie.pl   ul. Karmelkowa 66,  52-319 Wrocław

tel. + 48 666 111 096  |  e-mail: [email protected]